“Legendarz” to projekt mający na celu zwiększenie świadomości regionalnej wśród młodzieży w wieku 16-25 lat z regionu świętokrzyskiego. Dzięki pracy nad Legendarzem dziewiątka młodych ludzi z regionu poznała tradycje i legendy związane z ich miejscem zamieszkania, wchodząc w interakcje z przedstawicielami społeczności lokalnej.

Legendarz jest odpowiedzią na dostrzeżone przez nas zjawisko – brak świadomości swoich korzeni, tożsamości i przynależności regionalnej jest jedną z głównych przyczyn wyjazdu młodych ludzi z naszego regionu.

“Legendarz” przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Zaangażowani do zbierania legend wolontariusze dotarli do seniorów z województwa świętokrzyskiego, spisując i dokumentując legendy w takiej formie, w jakiej znają je seniorzy.
Po zebraniu legend i podań przez Wolontariuszy wydaliśmy dwie wersje Legendarza – jedną kolorową, drugą “mroczną” – w wersji cyfrowej obie dostępne są na portalu Issu.com:

Powstało również 9 filmików na YouTube związanych z Legendarzem, z czego aż dwa to cyfrowy zapis umiejętności recytatorskich jednej z seniorek, do których Wolontariusze dotarli. Wystawiliśmy jedną sztukę międzynarodową (wraz z Gruzinami), którą również można obejrzeć na YouTube, a na podstawie tej sztuki młodzież zrealizowała również street performance. Przeprowadziliśmy również trzy spotkania w szkołach, promując projekt oraz sam Europejski Korpus Solidarności. Zrealizowaliśmy dwa obozy o tematyce legend, 10-dniową oraz 6-dniową, podczas której młodzież zapoznawała się z legendami z regionu oraz zwiedzała zabytki ziemi świętokrzyskiej, przygotowując filmiki i przedstawienie teatralne. Podczas tych kolonii przeprowadziliśmy również dwie gry terenowe o tematyce legend.

Tutaj znajdziecie zapis wszystkich działań w ramach Legendarza:

W ramach projektu powstało 9 filmików (opublikowanych na naszym kanale YouTube), jedna sztuka teatralna i trzy utwory (również znajdujące się na YT). Wydaliśmy również dwie wersje Legendarza Świętokrzyskiego (obie dostępne na platformie issu.com). Nasz projekt wpłynął bezpośrednio na zwiększenie świadomości i tożsamości regionalnej wśród niemal 50 młodych ludzi. Rzeczona grupa stała się również bardziej zintegrowana i zgrana, otwarta na nowe pomysły i gotowa do działania, nabywając nowych umiejętności liderskich, organizacyjnych, międzyludzkich i cyfrowych. Uczestnicy nauczyli się sprawnie komunikować nie tylko w większej grupie, ale także w rozmowie z przedstawicielami społeczności lokalnej, nie raz dużo starszymi od siebie. Dodatkowo uczestnicy podszkolili swoje umiejętności aktorskie, oratorskie oraz cyfrowe. Poza tym widzowie opublikowanych na kanale YouTube Impaktu filmików poszerzyli swoją wiedzę o świętokrzyskich legendach i zwyczajach, a może i zainteresowali się historią własnych korzeni, własną tożsamością regionalną i miejscem, z którego pochodzą lub w którym mieszkają.
Przede wszystkim jednak chcieliśmy zredukować odpływ młodych ludzi z regionu i wierzymy, że nasz projekt się do tego przyczynił, zwiększając świadomość i tożsamość regionalną uczestników i odbiorców.