MarzenioBus to koncepcja, która kołotała nam się w głowach już od jakiegoś czasu. Powstała ze złożenia wielu
czynników i wykiełkowała na kilku terenach podmiejskich Kielc. Niemal wszyscy nasi wolontariusze są spoza stolicy regionu, głównie z małych miejscowości, z których trzeba dojeżdżać do innej, większej, do szkoły. Przywykli do tego, że muszą się stale przemieszczać i ich głównym wieczornym zmartwieniem, gdy są w Impakcie w Kielcach, jest godzina odjazdu ostatniego busa, a także jej niepewność. Mniej więcej w podobnym czasie wśród naszych wolontariuszy urodził się pomysł, by przerobić starego busa na “edubusa” – i nie tylko spełnić marzenia o odnowieniu pięknego busa, którym można przemierzać świat, ale także zaspokoić palące potrzeby miejscowości, z których wolontariusze pochodzą.

Nasz MarzenioBus stał się busem edukacyjnym – na jego niewielkim pokładzie przeprowadzamy eksperymenty
praktyczne z fizyki, chemii i biologii, by zainteresować i zaciekawić najmłodszych. Służy także jako mobilne kino,
wyposażone w rzutnik i ekran, byśmy mogli wspólnie integrować się, oglądając filmy i korzystać z rzutnika do
przedstawiania treści szerszemu gronu odbiorców. Jest to swego rodzaju mobilne centrum edukacyjne, gdzie w
praktyczny sposób młodzież może rozwijać kreatywność, inspirować się i odkrywać świat. Kładziemy też nacisk na języki obce i podróże, którymi zajmujemy się, jako Stowarzyszenie, w głównej mierze na co dzień.
Marzeniobus jest też przestrzenią dla inicjatyw oddolnych, mobilną przestrzenią sprzyjającą opowieściom
podróżniczym, prelekcjom (ale nie nudnym!) edukacyjnym; miejscem koncertów i snucia marzeń, które my, jako Impakt, możemy pomóc spełnić młodym ludziom. Tak jak robimy to w tym momencie. 🙂

Dzięki działaniom MarzenioBusa dotarliśmy do ponad 2000 osób. Przeprowadziliśmy ponad 20 spotkań w terenie, tak tworząc, jak i angażując się w przeróżne wydarzenia w regionie i poza nim.
W ramach projektu przeprowadziliśmy ponad 20 spotkań w regionie w szkołach podstawowych, liceach i technikach, przeprowadzając eksperymenty chemiczne, docierając do młodzieży z mobilnym kinem, opowiadając o możliwościach Europejskiego Korpusu Solidarności, prezentując rezultaty wszystkich projektów
Impaktu i inspirując do działania.
Marzeniobus wywarł ogromny wpływ na społeczność lokalną (i nie tylko!) samym wyglądem, a dokładając do tego wszystkie wydarzenia, które na jego pokładzie realizowaliśmy, stał się niemal ikonicznym symbolem tak Impaktu, jak i całej pozytywnej energii, którą roztaczamy wokół nas.
– Na zaproszenie Fundacji “Nausika” z Krakowa wzięliśmy udział Marzeniobusem w spotkaniu wielokulturowym
“Wiosna na Salwatorze”;
– Przyjechaliśmy dwukrotnie do Lublina do Fundacji “Sempre a Frente”, biorąc udział w Festiwalu Studenckim
“Studzienka”, gdzie opowiadaliśmy studentom o Marzeniobusie jako przykładzie świetnego projektu Europejskiego Korpusu Solidarności.
– Kilkukrotnie również odwiedziliśmy mieszkania chronione Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, gdzie inspirowaliśmy dzieci i młodzież, które mają utrudniony start w “normalne życie” z racji sytuacji rodzinnej. Dla podopiecznych MOPRu również prowadziliśmy eksperymenty chemiczne, pogadanki motywacyjno-podróżnicze oraz pokazy kina letniego na Marzeniobusie.
– Na zaproszenie fundacji “Jesteśmy dla Was”, wybraliśmy się do Katowic, gdzie prezentowaliśmy eksperymenty chemiczne przed międzypokoleniową grupą składającą się z seniorów i młodzieży;
– W ramach szkolenia z sieci Eurodesk (do której należymy) wybraliśmy się do Warszawy, gdzie opowiadaliśmy o Marzeniobusie grupie kilkunastu dorosłych działających w organizacjach z całej Polski;
– W Wiązownicy Kolonii na zaproszenie Doliny Kacanki i Fundacji Pasjodzielnia wzięliśmy udział w “Eko Festynie”,
gdzie również mieliśmy okazję opowiedzieć o projekcie oraz o samym Europejskim Korpusie Solidarności.
– W ramach projektu dotarliśmy do szkół z Sandomierza, Starachowic, Suchedniowa, Skarżyska-Kamiennej, Warszawy, Wiązownicy-Kolonii, Kielc (tutaj przeprowadziliśmy kilkanaście spotkań), Mąchocic, Buska-Zdroju, Chęcin, Nowin, Łopuszna, Ostrowca Świętokrzyskiego, Rżuchowa, Katowic, Lublina i Krakowa.
– Jako Sanie Św. Mikołaja pojawiliśmy się w czterech Domach Dziecka w Kielcach, gdzie rozwoziliśmy prezenty przebrani za Mikołajów i Śnieżynki;
– by promować projekt poza granicami naszego państwa, użyliśmy Marzeniobusa jako środka transportu na wymianę młodzieżową do Serbii, jednak auto zepsuło się nam na Słowacji.
Nieocenioną frajdą przy wszystkich tych wydarzeniach była również przejażdżka Marzeniobusem i obowiązkowe zdjęcie na dachu (do tej pory wytrzymał aż 16 dorosłych osób!).
Poza wymienionymi wydarzeniami sam przejazd Marzeniobusa wzbudzał powszechną wesołość, uznanie i podziw – a że bus jest oklejony ze wszystkich stron, także z logo Europejskiego Korpusu Solidarności, to wierzymy, że docieramy nim także do osób, które nigdy w życiu nie słyszały ani o Impakcie, ani o EKSie, a dzięki widoczności busa być może pochylą się nad sprawdzeniem tak programu, jak i stowarzyszenia.

Marzeniobus został również doceniony przez zespół Europejskiego Korpusu Solidarności jako przykład dobrych praktyk!