Głównym celem projektu było przeprowadzenie 10-ciu warsztatów o idei “zero waste” oraz DIY (Do It Yourself) w grupie 20-tki uczestników międzypokoleniowych ze społeczności lokalnych wsi Ćmińsk i Miedziana Góra: osób starszych oraz w średnim wieku oraz do ich dzieci i wnuków, aby na warsztatach miały szansę spotkać się wszystkie pokolenia. Dzięki temu chcieliśmy zbliżyć do siebie różne grupy wiekowe i uświadomić uczestników, jak wiele ich małe, codzienne, ale przemyślane i odpowiedzialne decyzje mogą zmienić dla świata, oraz zachęcić ich do życia w zgodzie z naturą.

Jakkolwiek banalnie by to nie brzmiało, mamy poczucie, że jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może mieć realny wpływ na kształt naszej planety, którą w spadku zostawimy naszym dzieciom i wnukom. Chcieliśmy, aby uczestnicy cyklu warsztatów dowiedzieli się o prostych trikach i zasadach, dzięki którym na przykład zredukują swoje codzienne wydatki na zbędne produkty (Czy na pewno tego potrzebuję?) czy samodzielnie wykonają kosmetyk z produktów, które mają “pod ręką”. Chcieliśmy, by trend edukacyjny w “zero waste”, o którym wcześniej wspomnieliśmy (młodzi uczą starszych), troszkę się wyrównał i by starsi również uczyli młodzież. Gdy dorośli będą działać wspólnie z dziećmi i młodzieżą, to wierzymy, iż odpowiedzialność za planetę rozłoży się na pokolenia po równo. 🙂

Konkretnym, choć nienamacalnym efektem projektu jest wiedza, jaką nabyli uczestnicy. Wiemy, że praktyczna nauka (przykładowo samodzielne posadzenie drzewa czy wykonanie pasty do zębów) jest o wiele bardziej wartościowa, niż suche fakty czy informacje, które można przeczytać w Internecie czy zobaczyć w telewizji.
Uczestnicy nie tylko zgłębili swoją wiedzę na temat zasady 6R (rethink, refuse, reduce, reuse, recycle, recover – po polsku odpowiednio: przemyśl, odmawiaj, ograniczaj, używaj wielokrotnie, odzyskuj, naprawiaj), ale także wzmocnili pewność siebie i umiejętność logicznego myślenia.

Projekt pozwolił nam również wzmocnić relację między młodszym a starszym pokoleniem, i zacieśnić więzi podczas ich regularnych spotkań. Uczestnicy nabyli nowych umiejętności, stali się bardziej odpowiedzialni za świat, w którym żyją, a także otworzyli się na nowe znajomości i na współpracę w społeczności lokalnej.
Nauczyli się również wykorzystywać rzeczy pozornie przeznaczone tylko do wyrzucenia, stali się bardziej świadomi sposobów na życie ‘zero waste’, a także stali się bardziej odpowiedzialni za siebie i planetę. Wytworzone przez uczestników produkty (i pyszne wegańskie dania!) zostały zaprezentowane na specjalnie przygotowanej wystawie w Pracowni Orange w Ćmińsku.