Program Edukacja

Doceniając wagę i rolę, jaką odgrywa edukacja formalna, uważamy, że wciąż zbyt mały nacisk kładzie się na
edukację pozaformalną i jej dobroczynny wpływ na młodych ludzi. Nasze Stowarzyszenie powstało m.in. po to, aby pomagać młodym osobom w odnalezieniu siebie, swojego powołania, swoich talentów. Wiemy, że nie zawsze jest to dla nich możliwe i łatwe w środowisku szkolnym, gdzie ich możliwości bywają mocno ograniczane, a sztywne ramy często zabijają kreatywność . Dlatego dajemy młodzieży (szczególnie młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym) alternatywę w postaci edukacji pozaformalnej, zajęć, warsztatów, wyjazdów, spotkań czy pomocy w pozyskiwaniu środków na własne pomysły. Zainspirowani działalnością naszego partnera z Norwegii, chcielibyśmy pójść o krok dalej i zrealizować pomysł, który zakiełkował w naszych głowach już jakiś czas temu: opracować dostępny dla młodych ludzi w wieku 18-30 lat inkluzywny program edukacyjny, dzięki któremu młodzi ludzie z mniejszymi szansami będą mogli wyjeżdżać na wolontariat zagraniczny, zwiedzać, podróżować , pomagać innym, jednocześnie poznając samych siebie i odkrywając swoje możliwości. Wiemy, że często takim przełomowym momentem dla młodego człowieka jest ukończenie szkoły średniej. Momentem, kiedy nie każda młoda osoba już wie, co chciałaby w życiu robić, czego się dalej uczyć lub też gdzie pracować. Z własnego doświadczenia wiemy, że często jest to bardzo dobry czas na odbycie podróży zagranicznej połączonej na przykład ze stażem czy wolontariatem, który przed młodym człowiekiem otwiera nowe perspektywy. Taki rodzaj edukacji pozaformalnej jest świetną szansą na poszerzenie swoich horyzontów, odnalezienie swojej drogi i usamodzielnienie się.

Dlatego m.in. zainteresowała nas działalność naszego partnera, który z powodzeniem, już od przeszło 20 lat, umożliwia młodym ludziom wyjazdy na zagraniczny wolontariat, poprzedzone półrocznym lub rocznym kursem przygotowawczym, podczas którego wolontariusze zdobywają niezbędną wiedzę i podnoszą swoje kompetencje, a jednocześnie mają możliwość podjęcia zatrudnienia w zaangażowanych w program lokalnych firmach, dzięki czemu mogą sami pokryć symboliczny koszt wyjazdu na wolontariat. Końcowym beneficjentem naszego projektu są przede wszystkim młodzi ludzie z mniejszych miejscowości, o ograniczonych możliwościach finansowych, zagrożeni wykluczeniem społecznym, których po prostu często nie stać na wyjazd zagraniczny, nawet ten oparty na wolontariacie, ponieważ zazwyczaj wyjazd taki wiąże się z szeregiem opłat. Nie chcielibyśmy, aby względy finansowe stanowiły przeszkodę dla młodych, ambitnych osób, które chciałyby wyjechać na wolontariat zagraniczny i w ten sposób czynić dobro, zdobywając cenne doświadczenie. Uważamy, że kompleksowe programy edukacyjne jakie realizuje nasz partner to wzór godny naśladowania, a jego 20-letnie doświadczenie jest dla nas nieocenioną szansą na rozwój i rozszerzenie oferty edukacji pozaformalnej. Metodologia, jaką wykorzystaliśmy przy projekcie to głównie zajęcia warsztatowe, job shadowing, dyskusje, wymiana dobrych praktyk, a także wizyty w szkołach ponadpodstawowych.
Projekt przyczynił się do zbudowania długofalowej relacji z partnerem z Norwegii, rozwoju i podniesienia

kompetencji pracowników Stowarzyszenia Impakt zajmujących się edukacją pozaformalną.

Projekt mogliśmy realizować dzięki dofinansowaniu otrzymanemu od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii
w ramach funduszy EOG. Kwota przyznanego dofinansowania to 6165 euro. By dowiedzieć się więcej o Programie i samemu wybrać się na przygodę w edukacji, sprawdźcie stronę Programu Edukacja: https://education.org.pl/