DECIDE – Career choices competencies for the post-pandemic future using multicriteria decision-making (Erasmus+ Partnerstwa współpracy) to projekt, który realizujemy od 1 września 2022 do końca lutego 2024 roku. W czerwcu 2023 roku spotkaliśmy się z partnerami w pięknej Słowenii, by przedyskutować postępy i wyzwania stające przed każdą z organizacji.

Przed Wami krótki opis projektu:

Młodzi ludzie dzisiaj stają w obliczu szybko zmieniającego się świata i niepewnej przyszłości, spowodowanej warunkami środowiskowymi i społeczno-politycznymi na poziomie globalnym. W DECIDE chcemy zająć się potrzebą adaptacji do ciągle zmieniającego się rynku pracy i przejść związanych z pozycjami zawodowymi w nadchodzących latach, wprowadzając potrzebę nowego spektrum kompetencji u młodych ludzi, takich jak zielonych profili pracy, badanie kompetencji cyfrowych, umiejętności pracy interdyscyplinarnej.

Decide Photo

Bezrobocie młodych ludzi i ich umocnienie nowymi kompetencjami w zakresie podejmowania decyzji to wyzwanie na skalę europejską, które wymaga współpracy transnarodowej, dialogu, wymiany doświadczeń i wprowadzenia digitalizacji w wykorzystaniu tych treści. Projekt DECIDE odzwierciedla rzeczywiste wyzwania młodzieży w Europie, również takie, jakie zostały zidentyfikowane w kluczowych obszarach programu Erasmus+. Wzmacnia lub promuje rozwój 3 spośród 8 kluczowych kompetencji UE na rzecz uczenia się przez całe życie: kompetencji cyfrowych, nauki uczenia się oraz kompetencji przedsiębiorczości. Młodzież i koncepcja wielokryterialnego procesu podejmowania decyzji są ściśle powiązane i istotne dla wykorzystania w kontekście kariery, a poprzez międzynarodowe partnerstwo (PL, SI, GR, BG) dążymy do zaproponowania zintegrowanego podejścia do kompetencji związanych z wyborami zawodowymi, wykorzystując adaptacyjne podejście do uczenia się w celu personalizacji potrzeb młodych ludzi i przyczynienia się do szerszego pozytywnego wpływu społecznego w UE. Współpraca transnarodowa jest niezbędna dla opracowania innowacyjnych podejść wysokiej jakości w zakresie szkoleń wartościowych; dostarczania materiałów edukacyjnych/szkoleniowych dotyczących przyszłych możliwości zatrudnienia dla młodych ludzi, w tym przewodnika wielokryterialnego dostępnego online.

Głównym celem projektu jest wzmocnienie zdolności zatrudnieniowych młodych ludzi. Projekt ma na celu umocnienie młodych ludzi poprzez udostępnienie im wielokryterialnych wytycznych i narzędzi dotyczących podejmowania decyzji dotyczących ścieżki kariery oraz potrzebnych kompetencji w przyszłościowych innowacyjnych profilach zawodowych. Daje im to możliwość ponownego przemyślenia swojej obecnej ścieżki kariery oraz oferuje listę kluczowych kompetencji, których im brakuje i które mogłyby zdobyć poprzez samokształcenie lub krótkie kursy edukacji pozaszkolnej i e-learning.

Działania podejmowane w projekcie:

1. Analiza kompetencji dla wielokryterialnego podejmowania decyzji dotyczących kariery w okresie popandemicznym.

2. Projektowanie i wdrożenie aplikacji internetowej DECIDE.

3. E-przewodnik DECIDE oraz narzędzie samooceny kompetencji wielokryterialnych do wyboru przyszłej kariery dla młodzieży.

Jako Stowarzyszenie IMPAKT jesteśmy liderem tego projektu, a współpracujemy wraz z partnerami:

Mednarodni institut za implementacijo trajnostnega razvoja (Słowenia, Maribor)

Mednarodna Podiplomska Šola Jožefa Stefana (Ljubljana, Słowenia)

Institute Of Entrepreneurship Development (Larisa, Grecja)

Mundus Bulgaria (Stara Zagora, Bułgaria)