Wasssim Ibrahim – kompozytor, instrumentalista, wokalista, dyrygent, a do tego inżynier, gdyż oprócz wiedzy w zakresie muzyki, skończył także studia budownictwa. Pochodzi z Syrii, w Damaszku spędził znaczną część swojego życia, jednak ze względu na kryzysową sytuację w kraju, zdecydował się wyemigrować do Polski, konkretnie do Krakowa, z którym się mocno związał i to w tym mieście na co dzień rozprzestrzenia swoją pasję do muzyki. Biografia Wassima jest niezwykle bogata, każdego dnia ciężko pracuje, aby móc się rozwijać i inspirować innych. Muzykę nie tylko komponuje, ale też jej uczy. Uczestniczy w licznych warsztatach, kursach i oczywiście koncertach, ale też przede wszystkim prowadzi chór w krakowskim Kontakcie. To niesamowite, że właśnie dzięki tej przestrzeni spotykają się zarówno profesjonalni muzycy, jak i początkujący amatorzy, ludzie starsi i młodsi, wykonujący różne zawody, pochodzący z różnych miejsc. Połączyła ich miłość do dźwięków, ruchów oraz tańca. Chór odzwierciedla różnorodność i wielokulturowość, obala stereotypy i podziały – Wassimowi zależy, żeby jednoczyć ludzi niezależnie od ich pochodzenia. Owocem realizacji tego celu jest tytuł Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości, jakim został uhonorowany.

Wassim edukację rozpoczął w Syrii, jednak to w Krakowie na Akademii Muzycznej skończył doktorat (także i aktualnie rozszerza swoje badania naukowe). Gdy śpiewa, posługuje się językiem, który brzmi niczym mieszanka dialektów z różnych stron świata. Słowa go nie ograniczają, wręcz przeciwnie, otwierają jego ekspresję. Nie boi się łączyć różnych gatunków muzyki. Występował w wielu miejscach na świecie, a w swojej kolekcji ma wykony na różnych kontynentach. Z istotnych aspektów zawodowej ścieżki Wassima warto wspomnieć, że miał okazję być dyrygentem orkiestry w Waldorfskiej szkole. Wśród licznych projektów wyróżnia się zespół o nietypowej nazwie NASMEH, co nawiązuje do „delikatnej bryzy” i stanowi metaforę ducha muzyki, Wassim współtworzy grupę z polską śpiewaczką Aleksandrą Zawłocką oraz meksykańskim perkusistą Tomasem Celisem Sanchezem.

Słuchaczy mieszkających w Krakowie zachęcam do zapoznania się bliżej z twórczością Wassima, bo warto śledzić wydarzenia, w których uczestniczy nasz wyjątkowy gość. W Kontakcie można go zobaczyć na co dzień, jednak nadchodzą występy, jak chociażby te w Starym Teatrze – w skrócie dzieje się i inspiracja czeka za rogiem.

Po raz kolejny na antenie Balkonu Inspiracji wybrzmi miłość do muzyki i to taka na najwyższym poziomie. Z Wassimem porozmawiamy o jego codziennej działalności, ciężkiej pracy, adaptacji do życia w Polsce, wielokulturowości i paru innych wątkach. Zapraszam do odsłuchu!

https://open.spotify.com/show/3VDyhYxWJcwcVgpmAKmMdL

Rozmawia Martyna Trojan.