Sky is not the limit

W ciągu naszego rocznego projektu przeprowadziliśmy 15 spotkań w kieleckich szkołach o tematyce inspiracyjno-edukacyjnej, związanej z astronomią. Jednym z naszych celów było zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia światłem i poprzez dawanie przykładu naszych działań pokazanie uczestnikom, że “sky is (not) the limit”!

Chcieliśmy zainspirować do podejmowania działań przez młodzież, opowiadając o możliwościach, jakie daje nam Europejski Korpus Solidarności, co dzięki niemu już powstało i może powstać, a także poprowadziliśmy wstępne szkolenia dotyczące tworzenia projektów. Zwiększyliśmy również wiedzę młodych ludzi o kosmosie, gwiazdach i astronomii, a także o “parkach ciemności”, czyli obszarach terenu wyznaczonych do ochrony przed zanieczyszczeniem światłem ciemności nocnej wyjątkowego środowiska naturalnego. Takie „rezerwaty ciemności”, podobnie jak klasyczne rezerwaty przyrody, pełnią nie tylko funkcje ekologiczne, ale również edukacyjne. W Polsce mamy kilka takich rezerwatów i gorąco zachęcamy Was do ich odwiedzenia!

Do wszystkich szkół docieraliśmy naszym wspaniałym Marzeniobusem, którego na pewno kojarzycie z poprzednich projektów, a może i z Waszych okolic, gdy powolutku mijał Was na jednej z mniej uczęszczanych dróg.

Rezultatem projektu jest również wydanie mapy ciemnych miejsc w województwie świętokrzyskim, którą znajdziecie tutaj. Autorem wszystkich pięknych astrofotografii jest Wojciech Nadziałek.

Patronat nad projektem objęła Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego, a sam projekt został dofinansowany ze środków Europejskiego Korpusu Solidarności.